بانوان کاراته کا مازندران در انتظار حمایت

بانوان کاراته کا استان مازندران اگرچه از بهترین کاراته کاران کشور هستند اما از نداشتن تیم و حامی مالی به شدت رنج می برند و هزینه حضور در مسابقات را خود پرداخت می کنند.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، در سال های اخیر میدان ورزشی ای نبود که زنان مازندرانی در آن حضور نیابند و با دست پر به کشور باز نگردند. سطح توقع مدال آوری بانوان ورزشکار مازندران با ترقی و رشد محسوس، از آسیا فراتر رفته و با شکسته شدن سد حضور در المپیک ، مدال آوری در مسابقات المپیک برزیل، رویای این روزهای بانوان ورزش مازندران است.
با وجود این توانایی ها و ظرفیت های فراوان، تناسبی با ظرفیت های موجود برای آنان وجود ندارد و بسیاری از این بانوان ورزشکار بویژه کاراته کاران از مشکلات متعددی از جمله نبود حامی مالی برای حمایت از یک تیم رنج می برند.

** کسب ۵۰ مدال بین المللی در یک سال
معاون امور بانوان اداره کل ورزش و جوانان مازندران از کسب ۲۹۸ مدال جهانی، آسیایی و بین المللی توسط ورزشکاران استان در سال گذشته خبر داد و گفت که حدود ۱۷ درصد این مدال ها بر گردن بانوان ورزشکار مازندران آویخته شد.
مریم فرجپور در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود : بانوان ورزشکار مازندران توانستند با حضور در میدان های ورزشی جهانی ، بین المللی و آسیایی ۵۰ مدال را از آن خود کنند که ۲۱ مدال جهانی ، ۲۶ مدال آسیایی و سه مدال هم بین المللی بود .
معاون امور بانوان اداره کل ورزش و جوانان مازندران با بیان اینکه بیشترین رنگ مدال های بانوان استان طلایی است ، ادامه داد : ۲۲ مدال طلا ، ۱۶ مدال نقره و۱۲ مدال برنز سهم مدال های کسب شده بانوان مازندران در سال گذشته بود.
به گفته فرجپور ، بانوان ورزشکار مازندران توانستند این مدال ها را در رشته های ورزشی ووشو ، تکواندو ، شطرنج ، قایقرانی کانوپولو و کاراته کسب کنند .
** لنگ چهار و نیم میلیون برای لیگ و سوپرلیگ
در حالی که کاراته از جمله ورزش های پرطرفدار و با ورزشکاران بنام در مازندران بویژه در بخش بانوان است و با وجود اینکه ۴۰درصد اعضای تیم ملی کاراته بانوان، مازنی هستند، اما کاراته کاران این استان از نبود اسپانسر و کمبودهای متعدد به شدت رنج می برند.
لاله صمدی مربی کاراته بانوان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با ابراز گلایه از دریافت ورودی برای حضور در لیگ و سوپر لیگ گفت : هر تیمی که می خواهد در مسابقات لیگ یا سوپر لیگ شرکت کند باید چهار و نیم میلیون تومان ورودی پرداخت کند.
وی افزود : اما از آنجا که مربیان مازندران هیچ اسپانسری ندارند و خود از عهده مخارج بر نمی آیند ، با وجود داشتن کاراته کاران بسیار عالی در حد بین المللی ، هیچ تیمی نمی توانند به مسابقات لیگ و سوپر لیگ اعزام کنند.
صمدی با بیان اینکه فدراسیون کاراته در اقدامی خوب ، هیچ ورودی از تیم های جوانه ها و آینده ها دریافت نمی کند، اظهار داشت : همین اقدام باعث شد تا خودم یک تیم از جوانه ها و یک تیم از آینده سازان به مسابقاتی که اسفند پارسال برگزار شد، اعزام کنم.
وی افزود : با این وجود ، روزی که خواستم اعضای تیمم را برای مسابقات به تهران ببرم، از هر نفر ۲۵ هزار تومان برای پرداختن کرایه به راننده اتوبوس دریافت کردم.
او ادامه داد : بانوان کاراته کار عضو تیم جوانه ها و آینده سازان مازندران، حتی هزینه شام و ناهار را خود متقبل شده بودند؛ اما غیرتی که در وجود تک تک آنان موج می زد، باعث شد با وجود همه مشکلات قهرمان شوند.
مربی تیم کاراته بانوان گفت : وقتی کاراته کاری مانند خانم برزگر هزینه کرده و به این درجه می رسد، باید در تیمی بازی کند که با او قرارداد مالی ببندند تا حداقل هزینه هایی که در این مدت پرداخت کرده، جبران شود.
** نبود رغبت اسپانسر برای حمایت از تیم بانوان
صمدی همچنین از رغبت نکردن اسپانسر در حمایت از تیم کاراته بانوان خبر داد و گفت : از آنجا که مسابقات کاراته بانوان پخش تلویزیونی ندارد، اسپانسری برای حمایت از تیم رغبت نمی کند.
وی افزود : حتی خودم با چند اسپانسر صحبت کردم و گفتم اسم تیم را به نام آن حامی مالی یا شرکتش تغییر می دهیم، یا کاپ را تقدیم آنان می کنیم و حتی از آنان خواستم کسی را به عنوان مسئول امور مالی به تیم بفرستند تا اوضاع مالی را کنترل کند، اما اصلا قبول نکردند.
** درخشش به نام کاراته کاران مازنی اما به کام استان های دیگر
نائب رئیس هیات کاراته استان مازندران هم گفت : جمعه گذشته مسابقات سوپرلیگ کاراته در تهران با حضور ۱۶ تیم برگزار شد که به دلیل حق ورودی چهارو نیم میلیون تومانی هیچ تیمی از مازندران در این مسابقات حضور نیافت.
افسانه عالمی افزود : این درحالی است که بیشتر کاراته کاران عضو تیم هایی که سه رتبه نخست را کسب کرده بودند، از مازندران بودند.
فاطمه چالاکی ، رزیتا علیپور و زهره برزگر در تیم دانشگاه آزاد اصفهان (قهرمان سوپرلیگ)، فائزه محمدی ، فاطمه یعقوبیان ، فاطمه کاظمی و الناز حرمتی در تیم علمدار کربلا( نائب قهرمان)، زهرا برزگر، مبینا دژوان، زینب تقوی، فاطمه زهرا تقوی و زینب نجفی در تیم مقاومت بسیج تهران(مقام سوم)، مبینا کاویانی، مهدیه مهدی نیا در تیم آکادمی هایترا (مقام سوم مشترک) همه از مازندران در این دوره از مسابقات حضور داشتند.
** کاراته بانوان مازندران بدون حامی مالی
عالمی با انتقاد از پخش نشدن مسابقات کاراته بانوان به صورت زنده از تلویزیون، اظهار داشت : با وجود اینکه این مسابقات در یکی دو سال اخیر با حجاب کامل برگزار می شود ، اما این مسابقات پوشش تلویزیونی داده نمی شود و از این رو هیچ حامی مالی حاضر نمی شود برای این ورزش هزینه کند.
وی ادامه می دهد: اسپانسر معتقد است هزینه مالی او باید دیده یا شنیده شود و درغیراین صورت این مخارج هیچ ارزشی ندارد.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده