سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶

بازدید معصومه ابتکار از دشت سهرین زنجان

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز از دشت سهرین زنجان بازدید کرد.

به گزارش به دخت به نقل از خبرگزاری فارس از زنجان، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست طی سفر یک روزه به زنجان سفر کرده است و در این سفر از دشت سهرین زنجان بازدید کرد.

«دشت سهرین» زنجان با وسعتی بالغ بر ۳۵ هزار هکتار در ۲۵ کیلومتری شمالغرب زنجان و قسمتی از منطقه حفاظت شده سرخ آباد واقع شده است.

وجود پستاندارانی نظیر آهوی ایرانی، گرگ، شغال، روباه معمولی، رودک، تشی، خرگوش، گراز و پرندگانی چون با قرقره شکم سیاه، کبوتر چاهی، کبک معمولی، سارگپه، عقاب طلایی، دلیجه، انواع چکاوک، زنبورخوار، جغد، سار صورتی، طرلان و … در این زیستگاه محرز است.

البته آهو به عنوان شاخص‌ترین حیوان این منطقه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این آهو دارای جثه متوسط بوده و نرهای شاخص نسبتاً بلندی دارند که طول آن گاهی از ۴۵ سانتیمتر تجاوز می‌کند، همچنین این آهو در فصل تابستان موها کوتاه و شنی رنگ و در زمستان موها بلند و متمایل به قهوه‌ای دارد.

بر اساس این گزارش، منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد نیز با وسعتی بالغ بر ۱۲۱ هزار و ۸۴۳ هکتار در شمال و شمالغرب مرکز استان واقع شده است و بر اساس مصوبه شماره ۱۴۹ تاریخ ۲۷ بهمن‌ماه سال ۷۵ شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شده است.

این منطقه دارای اکوسیستم‎‌های کوهستانی، دشتی و کوهپایه‌ای بوده که ما بین مختصات عرض ۳۶ درجه و ۴۰ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۱۰ دقیقه شمالی و طول ۴۸ درجه و پنج دقیقه تا ۴۸ درجه و ۵۰ دقیقه شرقی واقع شده است.

از گونه‎های شاخص حیات وحش منطقه می‌‍توان به آهوی نژاد اصیل ایرانی، کل و بز، خرس قهوه‌ای، سیاه گوش، پلنگ، کبک دری، کبک معمولی، کبک چپل، تیهو، گراز، تشی و انواع پرندگان و بازی‌های شکاری اشاره کرد.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد