این واگن واسِ ماس

بالاخره این چند تا واگن مخصوص بانوان مال خانمها هست یا نه؟ اگر بله، چه کسی باید این را برای آقایان تفهیم و اعمال کند؟

3

نسیم شهسواری/

اواسط اردیبهشت ماه بود و برای رفتن به بیمارستانی که تا به حال نرفته بودم مثل همیشه مترو را انتخاب کردم

صبح زود بود و از ایستگاهی که من می خواستم به راه بیفتم واگن های مترو بسیار خلوت بود. من واگن زنان را انتخاب کردم و تعجب کردم که با این که واگن های عمومی خلوته باز تعداد قابل ملاحظه ای مرد در واگن زنان هست.

ایستگاه امام خمینی که می خواستم خط عوض کنم، وقتی در واگن زنان باز شد با تعجب دیدم از هر ده مردی که پیاده میشه دوتا زن پیاده میشند!!! عملا این قدر تعجب کرده بودم که چند باری نگاه کردم تا مطمئن بشم این واگن مطمئنا مال زنان است یا نه؟!

وقتی سوار شدم یک خانم میانسالی رو کرد به ما جوون تر ها و گفت خانم ها شما مشکلی با این موضوع ندارید که آقایون وارد واگن زنان میشند؟!

من گفتم: خوب وقتی ازدحام باشه، خانم هایی که واگن زنان را انتخاب می کنند مسلما دوست ندارند شش تا مرد از شش جهت اطرافشون باشند.

یکی گفت: خوب این وظیفه انتظامات متروست که نگذاره مردان وارد واگن زنان بشند.

دیگری گفت: ای بابا! من یک بار به یکیشون گفتم، پوزخند زد و گفت خوب که چی؟! حق دارند بیاند!

خانم میانسال گفت: من به انتظاماته که گفتم، گفت شما خودتون باید به مردان اعتراض کنید!

اولی گفت: خانم دلتون خوشه ها! ما یک بار اعتراض کردیم مردک خندید که دوست دارم بیام اینجا به شما چه؟!

دختری که کنار من نشسته بود و تا الان ساکت بود گفت: من به چشم خودم دیدم که یک پسری به دوستش گفت بیا اینجا جا گرفتم، دوستش گفت می خوام برم واگن زنان اون جا باحال تره!

خانم میانسال گفت: خانم ها ما اگه منتظر باشیم کسی برامون کاری کنه هیچ وقت اوضاعمون بهتر نمیشه! هر کسی باید از دور و برخودش شروع کنه و حقش را بگیره. وگرنه هیچ امیدی نیست به این که قانون گذاران و مجریان قانون برای ما کاری کنند و…

بعد از کشور دانمارک و حقوقی که دولت برای زنان قائله مثالی برامون زد.

بعد که حرف هاش تموم شد همه در سکوت به واگن کناری نگاه کردیم که مال زنان بود ولی هیچ زنی روی صندلی هاش ننشسته بود و تماما توسط مردان اشغال شده بود، در حالی که از پشت اون درهای شیشه ای کوچک وسط واگن که نگاه می کردی در واگن مردان کلی صندلی خالی وجود داشت…!

راستی چه کسی باید به آقایان تفهیم کنه که این واگن واسِ ماس و اونا حق ندارن …؟!

 /انتهای متن/

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. زینب می گوید

  واقعا هیچ چیز واس ما نیست!
  کسی به درد دل و مشکلات و احساس ناخوشایند خانم ها توجه نمیکنه
  به حس نا امنی و عدم رضایت از قرار گرفتن زیر نگاه سنگین مردان چشم چران!
  وقتی هم که اعتراض میکنی، با برخورد بسیار شدید رو به رو میشی… مخصوصا اگه با حجاب و چادری هن باشی…
  جمله ی معروف مشکل شما چادری هاست…
  فرهنگ چیزی جدا از دین هست
  برخی از افراد هیچکدوم رو ندارن و به هیچ صراطی مستقیم نیستن!

 2. مهدی می گوید

  نمیدونم چه بلایی سر ما جوونها میخواد بیاد مخصوصا پسرها….

  باهزار فلاکت وبدبختی درس میخونی مدرک میگیری تازه میشه اول دربدریت .

  تا میای نفس دانشگاه رو چاق کنی یه جفت پوتین ویه دست لباس خاکی انتظارت رو میکشه اون از نوع بیصبرانه!!!یاعلی……دوسال خدمت مقدس سربازی……..به چپ چپ .به راست راست…..ازجلونظام….خبردار……….بشین………پاشو……….بدو رو ……..پامرغی..نظافت سرویس بهداشتی……..بشماریک …..بشمار دو……..بشمارسه……..بایست!!!!

  بعد دوسال خدمت مقدس باهزارجور دردومرضی که به جونت افتاده میای بیرون دنبال یه شغل خوب …هرجا میبینی یا دنبال استخدام خانومها هستند یا ازت حداقل پنج سال سابقه کاری میخواهند….

  هرجا چشم میندازی خانومها سرکار هستند با حدود یک سوم حقوقی که به یه مرد میدهند ومثل یه کارگر افغانی ازش کار میکشند وخانوم با افتخار سرش رو بالامیگیره که بعله منم شاغلم وچیزی از مردها کم ندارم

  آخه یکی نیست بگه دختر خوب این شغلی که شما سرش هستی میتونست دست یه پسری باشه که تازه از خدمت برگشته ومیخواد کارکنه وتشکیل زندگی بده.آخه اگه بیاد خواستگاری خودت که اول ازش شغل پردرآمد ویه جیب پرپول طلب میکنی!!!!

  حرصم درمیاد …همه مشاغل خوب وکم دردسر دست خانومهاست وهرجا مشاغل فلگی وخرحمالی هست مال آقایون …آخه بی انصافها اگه میخواهید همه چی برابر باشه شما هم بیاید تو خط تولید ذوب آهن کار کنید…..برید سردکلهای برق ….تو معدنهای تاریک کار کنید…..

  چرا هرجا به نفع شماست میشید جنس ضعیف ولطیف؟که باید هواتونوداشت….چرا هروقت دارید بیجاکاری میکنید وگندی به بار میارید نیاز به حمایت مردان ندارید اما به محض گیرافتادن این ما مردان هستیم که باید به دادتون برسیم؟

  چرا واقعا چرا؟بااین وضعی که شما برای بازارکار درست کردید هنوز عرضه مرد با کارش محک میخوره؟کمی منطق هم چیزبدی نیست……..اگه واقعا میخواهید جای مردان کارکنیدحداقل به همون میزان که جای آقایون رو در مشاغل مختلف اشغال کرده ایدبه همون میزان توقعات مالی خودرااز مردان کاهش دهید لطفا!!!

  1. نسیم شهسواری می گوید

   در ارتباط با کم کردن توقعات مادی برای تشکیل زندگی مشترک که من کاملا با شما موافقم
   اما در برخی از موارد هم، من فکر میکنم که کمی یک طرفه به قاضی رفتید و معتقدم که ظرفیتهای شغلی بانوان در بسیاری از موارد هیچ حقی از ظرفیتهای شغلی آقایان را نگرفته است و از طرفی خیلی از خانمها هم هستند که حاضرند همان کارهای سخت و طاقت فرسایی را که آقایان انجام میدهند انجام دهند اما به دلیل پاره ای از اعتقادات اجتماعی منفی در جامعه این بستر برای آنها وجود ندارد
   البته این قصه سر دراز دارد که ۲ سال سربازی جایگزینهای متعددی در زندگی زنان دارد
   فی الحال معتقدم که پیام مطلب را که رعایت حقوق معنوی یک زن در جامعه است را جدی بگیریم و در مقام مقایسه بر نیاییم که اگر ریز تر نگاه کنیم زنان طلبکاران بزرگ اجتماع ، حکومت و دولتند

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.