یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶

ایران و آفریقای جنوبی برای ارتقای وضعیت زنان همکاری می کنند

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، شهیندخت مولاوردی روز یکشنبه در دیدار با بونگی نگما همسر رئیس جمهوری آفریقای جنوبی در محل معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: در دولت یازدهم دور جدیدی از فعالیت ها و تلاش ها برای توانمندسازی زنان و استفاده از ظرفیت زنان در مسیر توسعه آغاز شده است.

تصریح کرد: اکنون موضوع توانمندسازی زنان در سراسر کشور در دست پیگیری و تعقیب است و امیدواریم در برنامه ششم توسعه نیز دستاوردهای مهمی در حوزه زنان داشته باشیم.
وی ادامه داد: همچنین در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی تعدادی از زنان به مجلس راه یافته اند که در دور دوم نیز تعدادی می توانند وارد مجلس شوند که در این صورت تعداد زنان راه یافته به پارلمان چندبرابر می شود و این موضوع را برای اولین بار در کشور شاهد هستیم.
مولاوردی اظهار داشت: ما در راستای توانمندسازی زنان ایران را بی نیاز از تبادلات زنان دیگر کشورها نمی دانیم و به طور قطع تبادل اطلاعات میان ایران و آفریقای جنوبی در بهبود وضعیت زنان کمک خواهد کرد.
وی به موضوع مبارزه آپارتایت در سال ۱۹۹۴ در آفریقای جنوبی نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به سختی هایی که زنان آفریقا در آپارتاید تحمل کردند، آنان باید قدر خودشان را بیشتر از دیگر زنان دنیا بدانند.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: زنان ایرانی پس از ۳۷ سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تجارب و دستاوردهای فراوانی را کسب کرده اند که می توانند این تجارب در ابعاد مختلف علمی، آموزشی و را به دیگر زنان انتقال دهند.
وی تصریح کرد: تبادل تجربیات در حوزه زنان بین دو کشور ایران و آفریقای جنوبی می تواند به بهبود وضعیت زنان کمک کند.
مولاوردی در ادامه با اشاره به روابط دیرینه ایران و کنگره ملی آفریقا، خاطرنشان کرد: امیدواریم روز به روز این روابط توسعه پیدا کند چرا که ایران و آفریقا به عنوان دو قدرت بزرگ منطقه ای در خاورمیانه و جنوب آفریقا موقعیت استراتژیک دارد و روابط این دو حائز اهمیت است.
مولاوردی با اشاره به اشتراکات فراوان از ابعاد فرهنگی، علمی و جنبه های مختلف میان این دو کشور افزود: این اشتراکات می تواند زمینه های مستعدی برای حوزه زنان باشد.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: نسلون ماندلا به عنوان نخستین رئیس جمهوری کشور آفریقای جنوبی که پس از آپارتاید انتخاب شد در میان مردم ایران جایگاه خاصی دارد و الهام بخش آزادیخواهان جهان است.
جاکوب زوما رییس جمهوری آفریقای جنوبی بامداد یکشنبه در صدر یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد و در فرودگاه مهرآباد تهران مورد استقبال حسین امیرعبداللهیان معاون عربی-آفریقای وزیر امور خارجه قرار گرفت.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد