اگر می خواهیم تقدیر یک ساله مان زیبا شود

برای این که در شب های قدر بهترین سرنوشت  را برای یک سال آینده مان رقم بزنیم، باید با انسان کامل، امام زمان (عج) متصل شویم . به میزان اتصال شخص با امام خویش و کیفیت این ارتباط  در شب قدر است که  تقدیر یک ساله اش زیبا می شود.

0

ارزش زمان ها و مکان ها از نظر  دین ما یکسان نیست. ماه مبارک رمضان از جمله زمان هایی است که نسبت به سایرماه ها و ایام سال  ارزشی فوق العاده دارد.

امام صادق(ع) به علی بن ابی حمزه ثُمالی، فرمودند: « درهای آسمان در ماه مبارک رمضان گشوده است و شیاطین در غل و زنجیرند و اعمال مؤمنان مقبول است و چه ماه خوبی است ماه رمضان».

 

 شب قدر قلب ماه رمضان است

در میان شب های این ماه بزرگ،  «شب های قدر» مثل نگینی می درخشد. به تعبیر بعضی بزرگان شب قدر قلب، ماه مبارک رمضان است؛ شبی که درآن قرآن فرو فرستاده شده، روح آدمی در این شب آزاد است، شب فرود فرشتگان  و  شب تعیین سرنوشت آدم هاست. ارزش و منزلت شب قدر را قرآن چنین بیان کرده است:

لَیلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْر

 شب قدر از هراز ماه برتر است.

 

 شب تعیین قدر آدم ها، سرنوشت ها
گفته اند شب قدر به این جهت «قدر» نامیده شده که جمیع مقدرات سال بندگان در آن شب تعیین می شود. قرآن کریم در این مورد می فرماید:

«ما این کتاب را در شبی فرخنده نازل کردیم [که] هشدار دهنده بوده ایم. در آن شب هر امری بر طبق حکمت خداوند تنظیم و تعیین می گردد».

امام صادق(ع) به علی بن ابی حمزه ثُمالی، فرمودند: «فضیلت شب قدر را در شب بیست و یکم و بیست و سوم بطلب، و در هر کدام از این دو یکصد رکعت نماز بجای آور، و اگر بتوانی هر دو شب را تا طلوع صبح احیا بدار و غسل کن… و اشکالی ندارد در آغاز شب اندکی بخوابی و سپس مشغول عبادت شوی. درهای آسمان در ماه مبارک رمضان گشوده است و شیاطین در غل و زنجیرند، و اعمال مؤمنان مقبول است و چه ماه خوبی است ماه رمضان».

 

کدام شب ؟
در این که «شب قدر» در ماه رمضان است تردیدی نیست؛ مجموع آیات قرآن و احادیث معصومین (ع) این موضوع را تأیید می کند. ولی در این که کدام شب از شب های ماه رمضان است آرای مختلفی مطرح است.  مشهور است که شب قدر در دهه آخر ماه رمضان و شب بیستم و یکم یا بیست و سوم است.

 در روایتی می خوانیم که پیغمبر اکرم(ص)  در دهه آخر ماه مبارک تمام شب ها را احیا می داشت و مشغول عبادت بود.

 از امام صادق(ع) نقل شده که فرمودند: «سنجش مقدّرات در شب نوزدهم، استوار کردن آن در شب بیست و یکم، و امضای آن در شب بیست و سوم است.»

 

شب اتصال با ولی کامل
 در شب قدر سرنوشت یک سال انسان، به فراخور شایستگی هایش تعیین می شود. انسانی که این شب را با بیداری، تفکر و  و مناجات با حضرت حق می گذراند، می تواند در تقدیر یک ساله خود سهمی مهم داشته باشد. اعمالی چون قرآن سرگرفتن در شب قدر راهی است برای بهتر کردن این تقدیر.

در اهمیت این شب و نقش افراد و اعمال و رفتارشان در تعیین سرنوشت خود، از عالم بزرگوار علامه طهرانی نقل شده است:

«صحبت های زاید و بی محتوا ، انباشتن ذهن از اخبار و تصاویر، پرخوری در هنگام سحر و افطار ،رفت و آمد با اهل دنیا و شب نشینی های تلف کننده فرصت ها و وقت ،مشاجره بر سر امور عبث و لغو ،پرداختن به عیوب دیگران و غفلت از عیوب خویش ، عدم رعایت در مسائل اجتماعی و داد و ستدهای روز مره ، شرکت در مجالس و هیأت هائی که بیشتر به جنبۀ تفاخر و اهواء نفسانی می پردارند و با سر و صدا و شلوغی و ازدحام و تبلیغ ها و جار و جنجال ها و اعلان ها در وسایل ارتباط جمعی در صدد رونق بخشیدن به مجلس و محفل خویشند ، تماماً انسان را از ادراک فیض و نفحات این ماه عظیم و فرصت استثنایی و  غیر قابل جبران محروم خواهد ساخت.

اهمیّت رعایت این مراقبه سترگ در ظهور و تجّلی شب قدر برای انسان روشن می شود، شبی که مقدّرات یک سال انسان را رقم می زند و سرنوشت یک سال آینده درآن شب گرفته خواهد شد.

و لذا هر چه انسان دراین مدت از ماه مبارک رمضان در صدد تصفیه باطن و تزکیه نفس برآید کم کار کرده است. در شب قدر به میزان اتصال هر شخص با ولیّ کامل که حضرت بقیه الله ارواحنا فداه می باشد تقدیر او رقم می خورد وکیفیت ارتباط انسان با نفس حضرت ولیّ عصر (علیه السلام) نقش تعیین کننده ای در سرنوشت سال آینده او دارد و به هر اندازه که این اتصال خالص تر و بی غلّ وغش تر و بی شائبه تر و صاف و پاکیزه تر باشد به همان میزان نسبت توفیق سعادت ایّام و روزگار او تغییر خواهد کرد.»

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده