سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶

مشاور وزير کشور:

اوقات فراغت، اولین عامل گرایش زنان به اعتیاد است

مشاور وزیر کشور و مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده وزارت کشور گفت: بودجه‌ای که به دستگاه‌های مختلف در استان ابلاغ می‌شود فقط مختص مردان نیست و مدیران باید آن را عادلانه و در حوزه زنان نیز هزینه کنند.

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا، فهیمه فرهمندپور امروز(۲۰ آبان) در جلسه شورای اداری استان کردستان، اظهار کرد: آنچه موجب تفاوت در وضعیت موجود زنان و جایگاه خانواده و مسائل این حوزه در نقاط مختلف کشور، لایه‌های مختلف اجتماعی و خانواده‌ها می‌شود صرفاٌ مسائل اقتصادی نیست بلکه دیدگاه جامعه نسبت به زنان است.
وی افزود: دیدگاه مردان و زنان در جامعه نسبت به جایگاه زنان، جایگاه خانواده‌ها را تعیین می‌کند.
مشاور وزیر کشور و مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده وزارت کشور عنوان کرد: زنان کانون خانواده هستند و جامعه نیز با وجود خانواده‌ها تشکیل می‌شود بنابراین حفظ امنیت و سلامت جسمی و روانی زنان بسیار مهم است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی با اشاره به افزایش آمار اعتیاد در زنان، تصریح کرد: افزایش آمار اعتیاد زنان با افزایش رفتارهای پرخطر جنسی در جامعه همراه بوده و با انتقال ویروس HIV ارتباط مستقیم دارد.
فرهمندپور ادامه داد: اعتیاد زنان به مراتب از اعتیاد مردان خطرناکتر بوده و موجب افزایش سایر بزهکاری‌ها و آسیب‌ها در جامعه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه پرکردن اوقات فراغت زنان نقش مهمی در کاهش بزهکاری‌ها و گرایش به اعتیاد دارد، ذکر کرد: بر اساس شیوع شناسی سال ۹۱، اوقات فراغت زنان اولین عامل گرایش زنان به اعتیاد است.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده وزارت کشور با بیان اینکه احداث پارک‌های ویژه بانوان راهکاری ساده برای پرکردن اوقات فراغت زنان است، اظهار کرد: مدیران استان نباید پارک بانوان را اقدامی تجملی و غیرضروری قلمداد کنند و این امر را مورد توجه قرار دهند که احداث پارک بهتر از احداث کمپ ترک اعتیاد بانوان است. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر استان کردستان تنها دارای یک پارک ویژه بانوان است که آن هم به طور کامل به بهره‌برداری نرسیده است، ادامه داد: این امر مورد بی توجهی قرار گرفته است اما احداث پارک می‌تواند در کاهش آمار بزهکاری زنان موثر باشد.

وی خواستار نگاه توسعه‌ای، پیشگیرانه و اجتماعی به حوزه زنان شد و افزود: اگر امروز بودجه‌ای ویژه به این بخش اختصاص داده نشود، در سال‌های آتی باید آن را برای رفع آسیب‌های اجتماعی هزینه کنیم.
فرهمندپور با اشاره به اینکه نسبت جنسی در کردستان با غالب استان‌های کشور متفاوت است، بیان کرد: کردستان جزء معدود استان‌هایی بوده که آمار زنان در آن بیش از مردان است که مهمترین دلیل آن مهاجرت است.

وی با اشاره به اینکه مهاجرت زنان نیز رو به افزایش است، ذکر کرد: مهاجرت زنان نسبت به مردان با مخاطرات بیشتری روبروست.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده وزارت کشور با اشاره به اینکه بیش از یک سوم زنان کردستان در سنین ۱۵-۲۹ سال هستند، اعلام کرد: این آمار لزوم توجه بیشتر به زنان را در همه زمینه‌ها از جمله پوشش تحصیلی، اختصاص پارک بانوان، اشتغال زنان و دختران تحصیل کرده و … را اثبات می‌کند.

وی تصریح کرد: استان کردستان در بسیاری از شاخص‌ها از جمله آمار طلاق، اعتیاد، مهاجرت و بیکاری دختران تحصیل کرده از متوسط کشوری بالاتر است.
فرهمندپور به تامین سلامت روانی زنان در جامعه تاکید کرد و افزود: بودجه‌ای که به دستگاه‌های مختلف در استان ابلاغ می‌شود فقط مختص مردان نیست و مدیران باید آن را عادلانه و در حوزه زنان نیز هزینه کنند.
وی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان خواست تا زنان را به عنوان بخشی از مخاطبین و ذی‌نفعان خود به رسمیت بشناسند و برنامه ریزی‌های خود را معطوف به جنسیت و با ملاحضه عدالت جنسیتی انجام دهند.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده وزارت کشور خاطرنشان کرد: بی توجهی به حوزه زنان به دلیل بی اعتقادی به اهمیت این حوزه نیست بلکه مدیران هنوز تجربه این نوع برنامه‌ریزی را ندارند و نسبت به آن حساس نشده‌اند.

وی خواستار انتخاب آگاهانه مشاورین امور بانوان شد و انتخاب زنان باتجربه و کارآمد برای این حوزه را ضروری دانست.
فرهمندپور در پایان با اشاره به اینکه خطرات و آسیب‌های موجود برای همه جامعه است و محصور به یک قشر یا لایه‌ای از اجتماع نیست، یادآور شد: مدیران استان باید نسبت به آسیبهای اجتماعی حساس بوده و برای داشتن جامعه‌ای سالم تلاش کنند.

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد