افزایش فرصت‌های شغلی کمیته امداد به ۲۶۶ هزار شغل در سال ۹۵

معاون اشتغال کمیته امداد از افزایش فرصت‌های شغلی کمیته این نهاد به ۲۶۶ هزار شغل در سال ۹۵ طی تفاهمنامه‌ای میان کمیته امداد و وزارت کار خبر داد.

0

به گزارش به دخت به نقل از تسنیم، محمد امید در نشست خبری امروز خود با اشاره به اهمیت اشتغال در کمیته امداد به بحث اشتغال خانواده‌های مددجو اظهار داشت: طی سالهای گذشته و بند توانمندسازی و اشتغال خانواده‌های مددجو رو به رشد بوده و گرایش به سمت توانمندسازی خانواده‌ها بیشتر شده است.

وی ادامه داد در دو دهه اول شروع به کار کمیته امداد فقط ۷ درصد اعتبارات صرف اشتغال می‌شد اما این رقم امروز به حدود ۵۰ درصد رسیده است و سال گذشته در این زمینه هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شد و این در حالی بود که اعتبار حمایتی ما ۱۶۰۰ میلیارد تومان بود و پیش‌بینی می‌کنیم در سال ۹۵ این رقم ۵۰ درصدی به ۷۵ درصد برسد.

معاون اشتغال کمیته امداد تصریح کرد: رقم ۷۵ درصدی مذکور به دلیل مصوبه مجلس در حذف یارانه ۳ دهک بالای جامعه است که در بحث اشتغال کمیته امداد صرف می‌شود.

امید در تشریح سیکل ۵ مرحله‌ای اشتغال کمیته امداد گفت: مرحله اول استعدادسنجی در سطح کشور است که در حال حاضر کارشناسان ما با صرف اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی در حال بازشناسایی استعدادها هستند. براساس آمار اولیه این طرح ۸۰۰ هزار مددجو که در سن ۱۰ تا ۶۵ سال قرار دارند آماده اشتغال هستند.

وی افزود: مرحله دوم اشتغال در کمیته امداد آموزش است که این آموزش‌ها قبل و حین اشتغال به صورت رایگان به مددجویان ارائه می‌شود و سال گذشته ۳۳۰ هزار نفر از این آموزش‌ها استفاده کردند.

معاون اشتغال کمیته امداد خاطرنشان کرد: اشتغال در کمیته امداد به دو صورت کاریابی و پرداخت تسهیلات است در زمینه کاریابی ۲۶ هزار نفر مشغول به کار شدند و در زمینه پرداخت تسهیلات نیز این تسهیلات بین ۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان از محل صندوق توسعه ملی و ۵ تا ۷۵ میلیون تومان از منابع بانکی است. منابع کمیته امداد برای ارائه تسهیلات به مددجویان به صورت ۸۰ درصد از محل قرض‌الحسنه بانک‌هاست که سال ۹۴ اعتباری بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان در این زمینه تخصیص داده شد. منابع بعدی ما برای ارائه تسهیلات صندوق اشتغال نیازمندان کمیته امداد، صندوق توسعه ملی و کمک‌های مردمی است که رقم این کمک‌ها در سال گذشته ۳۵ میلیارد تومان بوده است.

امید همچنین گفت: مرحله چهارم اشتغال در کمیته امداد نظارت بر طرح‌های اشتغال بین یک تا ۵ سال توسط ناظرین متخصص هر طرح است که عملکرد و موفقیت آن را می‌سنجد. مرحله پنجم نیز بازاریابی است و پایدارسازی طرح‌ها شامل بیمه‌شدن طرح، تامین مواد اولیه و کمک به فروش محصولات است.

وی ادامه داد: در تفاهمنامه‌ای که میان وزارت کار و کمیته امداد امام خمینی در حال انعقاد است، بنابراین است که ۱۳۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده در سال ۹۴ به ۲۶۶ هزار فرصت شغلی تبدیل شود که این نیاز در سال ۹۵ به ۳۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند. پیش‌بینی می‌کنیم که این تفاهمنامه در روز سوم خرداد در خرمشهر به امضا برسد.

معاون اشتغال کمیته امداد با اشاره به خودکفای ۴۰۰ هزار خانواده مددجو از سال ۹۰ تا ۹۳ خبر داد و گفت: آمار سال ۹۴ هنوز مشخص نشده است اما به نظر می‌رسد تعداد ۱۰۰ هزار خانواده خودکفا شده باشند. همچنین حدود ۶ درصد دام کشور و ۱۶ درصد صنایع دستی، ۱۰ درصد حمل و نقل بین‌شهری و درون شهری و ۱۳ درصد صیادی کشور در اختیار خانواده‌های کمیته امداد است.

وی افزود: سال گذشته تعداد ۲ هزار تراکتور و ۳ هزار نیسان و وانت برای مددجویان خریداری شد و ۳۰ میلیارد تومان نیز از بانک سینا برای خرید نیسان در مناطق محروم دریافت کردیم.

امید با اشاره به مصوبه هزار میلیارد تومانی تسهیلات بانکی مددجویان در سال ۹۵ افزود: سال گذشته ۱۰۶ هزار تسهیلات به مددجویان پرداخت شده است که به طور میانگین به هر فرد ۱۵ میلیون تومان اختصاص داده شده است ضمن اینکه وام‌های ۷۰ میلیونی به مددجویانی پرداخت می‌شود که بتوانند کارآفرینی داشته و حداقل ۵ نفر را مشغول به کار کنند.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده