یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶

معاون فناوری و تحقیقات وزارت بهداشت مطرح کرد

اشتغال زنان عامل اصلی کاهش نرخ باروری

معاون فناوری و تحقیقات وزارت بهداشت، گفت: اشتغال زنان عامل اصلی کاهش نرخ باروری آنها است.

به گزارش به دخت به نقل از فارس،۱۶ تا ۲۲ مهر امسال هفته سلامت بانوان نامگذاری شده است و شعار این هفته «زن قلب خانواده» تعیین شده است.

علی‌اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشستی که مشاورین امور زنان دستگاه‌های اجرایی با وزیر بهداشت و معاونین آن داشتند، گفت: تأمین سلامت اولین مأموریت وزارت بهداشت است و در پی آن ما به دنبال افزایش امید به زندگی، پیشگیری و کنترل عوامل خطر تهدیدکننده سلامت، پیشگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی، مراقبت از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر و ترویج فرزندآوری هستیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت از افزایش سن امید به زندگی زنان از ۶۹.۸ در سال ۱۳۷۵، به ۷۴.۶ در سال ۹۳ خبر داد و گفت: ۴۳.۱ درصد مرگ زنان به‌علت بیماری‌های قلبی و عروقی، ۲۳.۱ درصد به‌علت سرطان‌ها و تومورها رخ می‌دهد.

سیاری خاطرنشان کرد: سالانه ۳۰۰ مادر به‌علت حاملگی و زایمان جان خود را از دست می‌دهند که در این ارتباط وزارت بهداشت بسیار حساس است و اگر به‌طور مثال مادری در جاسک فوت کند، وزیر ما را مؤاخذه کرده و دستور رسیدگی سریع می‌دهد.

وی با بیان اینکه ۲۳.۶ درصد مردم از بیماری اعصاب و روان رنج می‌برند، گفت: افسردگی در کل جامعه ۱۲.۷ درصد است که زنان ۱۵.۴ درصد آن را تشکیل می‌دهند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین به بیماری کم‌خونی و کمبود ویتامین D در زنان اشاره کرد و گفت: متأسفانه در ۱۰ سال گذشته کمبود ویتامین D ده برابر افزایش یافته است.

سیاری همچنین تصریح کرد: ۴۹ درصد خانم‌های بالای ۳۰ سال ایرانی به اضافه‌وزن و چاقی مبتلا هستند.

در ادامه این نشست رضا ملک‌زاده معاون فناوری و تحقیقات وزارت بهداشت نیز سن امید به زندگی در زنان را ۲.۵ سال بیش‌تر از آقایان دانست و گفت: نرخ باروری ما زمانی جزو بالاترین‌ نرخ‌ها در دنیا بود که امروز دغدغه ما کاهش آن است.

وی باسواد شدن و اشتغال زنان را از دلایل مهم کاهش نرخ باروری عنوان کرد و گفت: این موضوع و مشکل به سادگی برطرف نمی‌شود.

به گفته ملک‌زاده نرخ سرطان مری بعد از انقلاب در زنان کم‌تر از مردان شده است که دلیل آن باسواد شدن و ارتقای جایگاه اجتماعی زنان است.

معاون فناوری وزارت بهداشت فعالیت بدنی و ورزش در زنان را بسیار پایین‌تر از مردان دانست و گفت: خانم‌های روستایی ایرانی نیز بسیار چاق‌تر از زنان آمریکایی هستند.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد