از ازدواج و خانواده شوهر می ترسم

یکی از عواملی که مانع ازدواج و تصمیم گیری درست دخترخانم ها می شود ترس از ازدواج و پذیرفتن مسئولیت های زندگی است. مشاور به دخت، خانم جمال زاده به سوال یکی از کاربران سایت در این مورد پاسخ می دهد.

0

بعضی مواقع در پی مشاهده ی زندگی اطرافیان و شنیدن شکایت شان از سختی های زندگی و مشکلات، باورها و عقایدی در ذهن فرد شکل می گیرد که مانع تصمیم گیری درست در مورد ازدواج و تشکیل زندگی می شود. این باورهای غیرمنطقی احساسات ناخوشایندی از جمله ترس و اضطراب را به وجود می آورد که عملکرد فرد را در این زمینه مختل می کند. بنابر باید با این باورها مبارزه شود تا احساسات خوشایند جایگزین احساسات ناخوشایند شده و فرد بتواند برای زندگی آینده خود، تصمیم درست بگیرد.


سوال:

با سلام دختری سی ساله هستم که تا الان نتونستم بر ترسم برای ازدواج غلبه کنم، دائم فکر می کنم که نمیتونم از پس زندگی مشترک بر بیام. اعتماد به نفس پایینی دارم، روحیه بسیار حساسی دارم، همش فکر میکنم خانواده شوهر یه خانواده ظالم هستن که هرگز نمیشه باهاشون دوست بود و قراره دائم تیکه بندازن و اذیت کنن و چون من ظرفیت این رفتارها رو ندارم اصلا دوست ندارم ازدواج کنم. از مسئولیتهای زندگی می رسم، تا الان خیلی خواستگارها رو به خاطر همین ترس از دست دادم. فکر می کنم سیاست های لازم برای زندگی مشترک و برخورد با شوهر را ندارم.

 تا حالا به مشاور هم مراجعه کردم، اونا فقط میگن باید رو خودت کار کنی، بعد ازدواج کنی. نمی دونم دقیقا چه جوری باید رو خودم کار کنم. ترسم اصلا اجازه نمیده بخوام با خواستگارام صحبت کنم چه برسه به اینکه بخوام رو خودم کار کنم. تا اسم خواستگار میاد من اضطراب و استرس می گیرم، بی دلیل رد می کنم تا بیام یه مدت نفس بکشم دوباره همین قضیه تکرار میشه.

 آیا من باید برای همیشه دور ازدواج رو خط بکشم؟ از طرفی اطرافیان فشار روم گذاشتن که سنت رفته بالا و از وقت ازدواجت گذشته، از لحاظ تحصیلات، خانواده، ظاهر، طرز برخورد و … مشکلی ندارم. فقط ترس دارم، نمیدونم واقعا باید چه کار کنم؟ لطفا منو راهنمایی کنید. چون به خاطر این موضوع افسردگی گرفتم.


پاسخ:

با سلام

گفتید که اضطراب ازدواج دارید بنابر این نمی توانید برای زندگی آینده خود تصمیم بگیرید. این حالت در بسیاری از دختر خانم ها دیده می شود. آنها وقتی به سن ازدواج نزدیک می شوند دچار دلهره و نگرانی می­شوند و بمحض این که صحبت از خواستگاری به میان می آید اضطراب شان تشدید می شود.

با مراجعه به مشاور یا روان شناس و راهنمایی مشاور می توان این ترس و نگرانی را از بین برد. پس جای نگرانی نیست. شما نباید برای همیشه دور ازدواج را خط بکشید؛ چون هر کس به ازدواج نیاز دارد. سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. مسئله شما حل خواهد شد.

برای از بین بردن ترس و نگرانی خود راهکارهای زیر را عملی کنید:

 • شما باید روی افکارتان کار کنید. اولین اقدام شما تصمیم گرفتن برای تغییر دادن افکار است. تصمیم خود را یادداشت کرده و با اراده و توکل به خدای متعال برای عملی کردن تصمیم خود بکوشید.
 • افکاری که با آن درگیر هستید را یادداشت کنید و سعی کنید دلایل آن را برای خود پیدا کنید. خواهید دید که خیلی از افکار منفی ساخته ذهن و تخیل ما هستند.
 • سعی کنید با افکار منفی خود (خانواده شوهر ظالم اند، خانواده شوهر به من تیکه می اندازند، خانواده شوهر من را اذیت می کنند و….) مبارزه کنید.
 • همه ی موقعیت ها، خصوصیات شخصیتی افراد، نقش ها و… به هم شبیه نیستند. بنابر این، آن چه که در اطراف خود می بینید (برای مثال: رابطه ی بد خانواده شوهر دوست تان با ایشان یا بداخلاقی مادر شوهر خواهرتان با ایشان و….) را به زندگی خود تعمیم ندهید.
 • اگر فرد در ارتباط با دیگران رفتارهای خوبی داشته باشد، دیگران نیز با وی خوب رفتار می کنند. پس موفقیت در زندگی بعد از ازدواج به رفتارهای خودتان بستگی دارد.
 • دنبال سیاست های خاصی برای برخورد با همسر یا خانواده ی همسرتان نباشید. سعی کنید از همین الان خوب رفتار کردن و نگه داشتن حرمت ها را تمرین کنید.
 • سعی کنید آستانه ی تحمل خود را بالا ببرید. زودرنجی و حساسیت خود را به حداقل برسانید تا بتوانید در موقعیت های مختلف عملکرد درستی داشته باشید.
 • به جای افکار منفی، افکار مثبت (خانواده شوهر ظالم نیستند، خانواده شوهر با من رفتار خوبی خواهند داشت، من می توانم زندگی موفقی داشته باشم، من از عهده ی مسئولیت های زندگی برمیام، ازدواج ترس ندارد، من نیاز دارم ازدواج کنم و… ) را جایگزین کنید.
 • افکار مثبت را با خود مرور کنید.
 • با یادآوری توانمندی ها (آشپزی خوب، کارهای هنری و..)، خصوصیات اخلاقی خوب خود و موفقیت های قبلی، اعتماد به نفس تان را بالا ببرید.
 • جمله “من می توانم” را دائم با خود تکرار کنید.
 • زندگی افراد موفق را الگو قرار دهید. از آشنایان و نزدیکانی که با تجربه هستند و رابطه خوبی با ایشان دارید، کمک بگیرید. در مورد افکار و احساسات تان با ایشان صحبت کنید.
 • اگر بتوانید با افکار منفی خود مبارزه کرده و مثبت فکر کنید، ترس و نگرانی شما برطرف خواهد شد. هنگامی که اضطراب شما از بین رفت، وارد مرحله عمل شوید. به خواستگارها اجازه دهید به منزل شما بیایند.
 • برای تصمیم گیری نهایی حتما همراه آقا پسری که مورد پسند شما واقع شد، برای مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کنید.
 • در صورتی که بر اساس راهکارهای بالا نتوانستید بر افکار و احساس منفی خود غلبه کنید، به مشاور یا روان شناس مورد اعتماد و ذی صلاح مراجعه کنید. مشاوری که شما به ایشان مراجعه کردید کار خود را درست انجام نداده است.

 موفق باشید.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده