ازدواج؛ اولویت هفتم جوانان ایرانی

0

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: براساس نظرسنجی ها، اکنون ازدواج اولویت هفتم جوانان در کشور است.
محمد اسماعیل مطلق در همایش تبیین سیاست های کلی جمعیت در راستای ارتقای نرخ باروری مبتنی بر سلامت مادر و کودک در ارومیه افزود: در این نظرسنجی که از جوانان صورت گرفته پیش از ازدواج، اولویت های دیگری نظیر اشتغال و تحصیل مطرح شده که نشانگر بی توجهی نسل جوان به تشکیل خانواده است.

وی ادامه داد: اکنون بیش از ۱۱ میلیون دختر و پسر در آستانه ازدواج در کشور داریم که بخش قابل توجهی از آنان درحال پشت سر گذاشتن سن مناسب ازدواج و باروری هستند.

مطلق افزود: در سال های گذشته سن ازدواج به میزان زیادی در کشور بالا رفته بطوریکه این افزایش در میانگین کشوری حدود شش سال و در شهر تهران حدود ۱۰ سال بوده است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: اکنون متوسط سن ازدواج مردان به ۲۶٫۷ سال و زنان به ۲۳٫۴ سال رسیده که برای رشد نرخ باروری باید حداقل دو سال کاهش یابد.

مطلق از کاهش آمار ازدواج طی شش سال گذشته در کشور خبر داد و گفت: در سال ۹۳ افزون بر ۷۲۴ هزار ازدواج در کشور ثبت شد.

وی همچنین با اشاره به کاهش نگران کننده نرخ باروری در کشور طی ۳۰ سال گذشته افزود: در سال ۶۲ متوسط نرخ باروری ایرانیان ۶٫۸ برای هر زوج بود که این رقم در سال جاری به ۱٫۸ رسید.

مطلق گفت: سالانه ۴۴۰ هزار فرصت فرزندآوری در کشور از دست می رود که از این تعداد ۴۱۰ هزار مورد به دلیل عدم ازدواج، ۱۰ هزار فرصت به علت فوت همسر و ۲۰ هزار فرصت نیز به علت طلاق است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، سقط جنین را یکی دیگر از موارد مهم کاهش نرخ باروری عنوان کرد و ادامه داد: یک میلیون و ۷۳۰ هزار بارداری در سال رخ می دهد که از این تعداد یک میلیون و ۵۵۰ هزار مورد منجر به زایمان شده و نزدیک به ۱۸۰ هزار مورد با سقط خاتمه می یابد که این امر نشان از بالا بودن نرخ سقط جنین در کشور دارد.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این همایش علل کاهش نرخ باروری در کشور را برشمرد و افزود: مشکلات ناباروری، نبود رضایت از زندگی مشترک، مشکلات اقتصادی خانواده ها از جمله مهمترین این عوامل به شمار می رود.

محمد اسلامی افزود: جمعیت ایران در ۱۰۰ سال گذشته حدود ۹ برابر شده و از ۸٫۹ میلیون نفر به نزدیک ۷۸ میلیون نفر رسیده و بررسی ها نشان می دهد که سالانه نزدیک به یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر به جمعیت کشور افزوده می شود ولی این روند در سال های اخیر با سرعت کمتری بوده است.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده