جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶

آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر حجاب و عفاف

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس، گفت: در سال‌های گذشته شاهد ادبیات کم تاثیری در حوزه عفاف وحجاب بوده‌ایم و در این امر موفق عمل نکردیم و باید شعر عفاف و حجاب را به طور حرفه‌ای در کنار دیگر قالب‌های شعری داشته باشیم.

به گزارش به دخت به نقل از طنین یاس، در آستانه سالروز توطئه استعماری کشف حجاب توسط رضا خان آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر حجاب و عفاف به همت کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در مروزه هنرهای معاصر تهران، برگزار می شود.

این مراسم با حضور علی مرادخانی (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، (حمید قبادی( دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس، محمود آموزگار(رییس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران)، امیراسماعیل آذر (مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری فرهنگیان) و جمعی از شاعران پیشکسوت و جوان برگزار شد.

در این مراسم مرادخانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حجاب و عفاف یک فرهنگ عمومی و امری ذاتی در میان مردم ایران است، اظهارداشت: مردم ایران هر روز توجه بیشتری به این مقوله نشان داده و اگرچه برگزاری چنین مراسمی با ضعف‌هایی همراه است اما اتفاق بسیار مثبتی است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این کنگره نخستین کنگره شعر مستور است، گفت: در این دوره بیش از هزار اثر به دبیرخانه ارسال شده است و امیدوارم که این دبیرخانه از حالت موقتی خارج و تبدیل به دبیرخانه‌ای دائمی شود و ابراز امیدواری کرد که با توجه به حضور گسترده اهالی فرهنگ و ادب در نخستین جشنواره شعر مستور در سال‌های آینده این کنگره می‌تواند مانند جشنواره فیلم فجر، اعتباری جهانی پیدا کند.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان تاکید کرد: امیدوارم این کنگره بتواند فرهنگ حجاب و عفاف را در قالب زبانی به اسم ادبیات به جامعه معرفی کند.

در ادامه این مراسم حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس با بیان اینکه ارتباط با نسل جوان زبان خاص خود را می‌‌طلبد، گفت: ارتباط با نسل جوان از اهداف این کنگره است .

وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته شاهد ادبیات کم تاثیری و عملکرد ناموفق در حوزه عفاف و حجاب بوده‌ایم، افزود: وقتی این هنر در کنار ارزش عفاف و حجاب قرار می‌گیرد شاید فلسفه جدیدی را ایجاد کند که خانواده‌ها و جامعه از آن بهره‌مند شوند.

وی گفت: اگر بگوییم که در سال‌های گذشته، در حوزه حجاب و عفاف تولید فرهنگی نداشتیم چندان بی راه هم نگفته‌ایم و باید شعر عفاف و حجاب را به طور حرفه‌ای و تأثیرگذار در کنار دیگر قالب‌های شعری داشته باشیم چراکه اهالی موسیقی، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فرهنگی از این امر بهره‌مند می‌شوند و از هر کدام از ابیات این اشعار می‌توان به عنوان جمله‌ای ارزشمند استفاده کرد.

در ادامه این مراسم محمدعلی مجاهدی طی سخنانی به تشریح چرایی و چگونگی برگزاری این کنگره پرداخت و در بخشی از سخنان خود یادآور شد در گذشته در مراسمی که با عنوان شعر فاطمی و سوگواری‌های غیر فاطمی برگزار می‌شد، یکی از زیرمجموعه‌های شعر فاطمی موضوع عفاف و حجاب بود که البته آثار خوبی هم خلق شد ولی این حرکت مستقل نبوده است و استقلال بخشیدن به این حوزه بسیار خوب است. امیدوارم که این مراسم در آینده در شکلی وسیع‌تر برگزار شود.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد