آیا ام کلثوم دختر حضرت زهرا(س) است؟

از برخى روایات چنین بر مى ‏آید که حضرت زهرا (س) تنها یک دختر یعنى حضرت زینب (ع) را داشت که کنیه‏ اش ام کلثوم بود. آیا این حرف صحت دارد؟

0

امام صادق (ع) از پدرانش نقل مى‏ کند که فاطمه (س) در آستانه وفات به على (ع) وصیت کرد و گفت: هنگامى که من مردم تو خود مرا غسل ده و کفن کن و بر من نماز بخوان و مرا درون قبر بگذار و به لحد بسپار. خاکى را که بر رویم مى‏ریزى هموار کن و بالاى سر و مقابل من بنشین و بسیار قرآن تلاوت کن و دعا بخوان. زیرا آن ساعتى است که مرده نیاز به انس گرفتن با زندگان دارد. من تو را به خدا مى‏ سپارم و درباره فرزندانم تو را به نیکى سفارش مى‏کنم. آنگاه، ام کلثوم را به سینه چسباند و گفت: چون به سن بلوغ رسید همه اسباب منزل از آن او باشد و پس از آن خداوند نگهدار اوست.

چون فاطمه (س) وفات یافت، امیر المؤمنین، سفارش هاى آن حضرت را عملى ساخت.

نیز شیخ صدوق از حمّاد بن عثمان نقل مى‏کند که گفت: به امام صادق (ع) عرضه داشتم: فدایت گردم معناى این سخن رسول خدا (ص) چیست: «فاطمه پاکدامنى ورزید، در نتیجه خداوند آتش را بر فرزندانش حرام کرد». حضرت فرمود: آزاد شدگان از آتش فرزندان بى واسطه ایشان یعنى، حسن، حسین و امّ کلثوم هستند.

نیز شیخ مفید از عثمان بن مغیره چنین نقل مى‏ کند: چون ماه رمضان فرا مى‏ رسید، امیرمؤمنان (ع) شبى را نزد حسن شام مى ‏خورد، شبى را نزد حسین و شبى را نزد عبداللّه بن جعفر و بیش از سه لقمه نمى‏ خورد …

معناى شب عبد اللّه بن جعفر، شب حضرت زینب است چرا که همسرش بود؛ و شب دیگرى که على (ع) در آن با دخترش به نام ام کلثوم شام خورده باشد، وجود ندارد.

امام علی دو دختر داشتند

اما روایت هاى دیگرى حاکى از آن است که على (ع) و فاطمه (س) دو دختر داشتند، تعداد این روایت ها بیشتر است. جمعى از عالمان نیز با توجه به همین روایت دیدگاه اخیر را پذیرفته‏ اند. از جمله شیخ مفید در ارشاد مى ‏نویسد: امیر مؤمنان (ع) ۲۷ فرزند پسر و دختر داشت: حسن، حسین، زینب‏ کبرى‏ و زینب صغرى، ملقب به ام کلثوم، مادر اینان حضرت زهرا (س) است.

مقدسى  مى‏ نویسد: «فاطمه (س)، حسن، حسین، ام کلثوم و زینب را براى على (ع) به دنیا آورد.»و نیز مى ‏نویسد: «تا فاطمه زنده بود. على (ع) با هیچ زنى ازدواج نکرد؛ و آن حضرت، حسن، حسین، ام کلثوم و زینب کبرى (ع) را به دنیا آورد.»

مرحوم مامقامى مى ‏نویسد: «ام کلثوم، بنت امیر المؤمنین (ع)، کنیه زینب صغرى است.

وى با برادرش حسین (ع) در کربلا بود و با امام سجاد (ع) نخست به شام و سپس به مدینه رفت. او بانویى است بلند مرتبه و باهوش و فهمیده ….»

مرحوم نمازى گوید: امیر مؤمنان (ع) سه دختر به نام زینب داشت، زینب کبرى؛ و ام‏کلثوم از فرزندان فاطمه زهرا (س) و یک زینب دیگر، از مادرى امّ ولد (کنیز).

برگرفته از کتاب با کاروان حسینی

 /انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده