یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶

زنی از اهل شام [۱] بود که در روزگاران گذشته خدمتکار خانه علی(ع) بود و بعدها به دربار یزید راه یافته بود. حالا او بانوی خود زینب را می دید و نمی شناخت…

 فریبا انیسی/

از درزهای دیوار سرما بیرون می زد. روز که می شد اشعه ی آفتاب بدن را می سوزاند. فرش های پهن شده روی زمین پاره و کثیف بود. پسر با هفده کودک دیگر در این میانه به همراه مادر و خواهرانشان و عمه ها و دختر عموها و… ساکن بودند.

چه شب های غریبی بود، همه ی زن های شام می آمدند و گریه می کردند و می رفتند… عطش امان پسر را بریده بود. خیلی سعی کرد نام آب را نیاورد. از وقتی که پدرش شهید شده بود حتی نام «آب» موجب ناراحتی و گریه بزرگترها می شد.

عطش امانش را بریده بود، آب خواست. ناگهان زنی از شام فوراً بلند شد و برای او آب آورد. زن رو به حضرت زینب (س) نمود و گفت: ای اسیر ! ترا به خدا قسم می دهم که اجازه دهی به این کودک آب بدهم شاید این امر موجب شود خداوند حاجت مرا برآورده کند.

حضرت زینب (س) فرمود: حاجت تو چیست؟

زن گفت: من از خدمتگزاران فاطمه زهرا (س) بودم، دست روزگار مرا به این جا کشاند و مدت ها مدیدی است که از اهل بیت (ع) خبری ندارم. بسیار مشتاق هستم که یک مرتبه دیگر خدمت خانم علیا مخدره زینب برسم و آقای خود حسین (ع) را زیارت کنم. شاید خداوند متعال به دعای این طفل حاجت مرا برآورده کند و چشم مرا به جمال آنان روشن سازد تا بقیه عمر را به خدمت آن ها بسر برم.

زینب (س) نگاه عمیقی به زن کرد، اشک وآه از درون او جوشید. گفت: ای زن حاجت تو برآورده شد، من زینب دختر امیر المؤمنین هستم و این سر حسین است که بر نیزه ها آویخته شده است.

زن مدتی خیره خیره نگاه کرد، مات و مبهوت… این چه سخنی است که این اسیر می گوید. مگر می شود حسین را کشت و سرش را بر نیزه کرد… زینبی را که من می شناختم در قامت میانه بالا با صدای آهنگین، با صورت پر… اما این زن خمیده قامت، موی سپید که گویی اندام هایش در حال باز شدن از یکدیگر است کیست؟… آیا این زینب است؟… چشم ها دروغ نمی گویند. این چشم های فرزند مرتضی است… وای بر من…

زن بیهوش افتاد، آبی را که آورده بود به صورتش پاشیدند… زن نعره می کشید: وای حسین، وای امام، وای غریب؛… آسمان بغض فرو خورده اش را در دلش بار کرده بود.

 

 

۲- ریاحین الشریعه ج۳ ص۱۸۶ .

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد