آموزش حقوق و تکالیف به دانش‌آموزان دختر

در راستای ترویج و نهادینه‌سازی مفاهیم حقوق به دانش‌آموزان و حرکت به سوی یک جامعه قانونمند و توسعه‌یافته، طرح آموزش حقوق و تکالیف با لحاظ آموزش برای سه گروه دانش‌آموزان، اولیا و مربیان مدرسه در کشور متناسب با نیازهای آنان با برگزاری کارگاه آموزشی ویژه دانش‌آموزان دختر، والدین و مربیان مدارس در کشور برگزار شد.

0

مدیرکل امور بانوان وزارت آموزش و پرورش با تشریح اقدامات این دفتر در سال ۹۴، برنامه‌های خود را برای سال ۹۵ بیان کرد.

به گزارش به دخت به نقل از پایگاه تحلیلی- خبری مهرخانه، با توجه به رسالت خود به‌منظور اطلاع‌رسانی جامع اقدامات و فعالیت‌های صورت‌گرفته در حوزه زنان، با مدیران امور بانوان دستگاه‌های مختلف ارتباط برقرار کرده و اقدامات آن‌ها در سال ۹۴، نتایج این اقدامات و برنامه‌های پیش‌روی سال ۹۵ را جویا شده است. یکی از این دفاتر، دفتر امور بانوان وزارت آموزش و پرورش است که علی‌رغم پیگیری جهت مصاحبه شفاهی، چنین امکانی ایجاد نشد و به ناچار سؤالات به شکل کتبی ارسال شد که این شیوه محدودیت‌هایی به همراه دارد و اجازه پرسش و پاسخ جامع را نمی‌دهد. مسئولان این دفتر در پاسخ کتبی خود به بیان کلیات به‌ویژه در مورد نتایج مشخص اقدامات اکتفا کرده‌اند. در ادامه مشروح این مصاحبه را می‌خوانید.

مهناز احمدی‌دستجردی، مدیرکل امور بانوان وزارت آموزش و پرورش در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهرخانه، درباره اقدامات این دفتر در سال ۹۴ تصریح کرد: امضای موافقت‌نامه مابین معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و وزارت آموزش و پرورش یکی از اقدامات بود که به استناد ماده ۲۳۰ قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و بند ۱۰۰ قانون بودجه سال ۱۳۹۵- ۱۳۹۴ جهت اجرای طرح‌های مشترک فوق مبادله گردید. طرح دانش‌افزایی و توانمندسازی زنان فرهنگی سرپرست خانوار نیز به منظور بهبودبخشی به وضعیت زنان سرپرست خانوار و افزایش قدرت پایداری و استقامت و فائق‌آمدن آنان بر مشکلات و چالش‌های پیش‌رو، نحوه مدیریت صحیح و مطلوب بر خود، خانواده، کلاس و نهایتاً محیط شغلی، مهارت‌های فردی و اجتماعی افراد را تقویت کرد؛ ازاین‌رو توجه به مسائل و مشکلات این قشر و ارایه راه‌کارهای درست و اصولی به منظور حمایت و به حداقل رساندن مشکلات و مسائل این افراد ضروری است. در این راستا طرح دانش‌افزایی و توانمندسازی زنان فرهنگی سرپرست خانوار در کل کشور اجرا شد.

طرح آموزش حقوق و تکالیف به دانش‌آموزان دختر
او با اشاره به طرح آموزش حقوق و تکالیف به دانش‌آموزان اظهار کرد: در راستای ترویج و نهادینه‌سازی مفاهیم حقوق به دانش‌آموزان و حرکت به سوی یک جامعه قانونمند و توسعه‌یافته، طرح آموزش حقوق و تکالیف با لحاظ آموزش برای سه گروه دانش‌آموزان، اولیا و مربیان مدرسه در کشور متناسب با نیازهای آنان با برگزاری کارگاه آموزشی ویژه دانش‌آموزان دختر، والدین و مربیان مدارس در کشور برگزار شد. همچنین طرح تقویت شیوه‌های مهارتی و ارتباطی اولیا با دانش‌آموزان دختر به منظور گسترش، تعمیم و ارتقای آگاهی‌ها و توانمندی‌های جامعه به‌منظور فرهنگ‌سازی و پیشگیری در زمینه آسیب‌های اجتماعی در کلیه سطوح اجتماعی و مناطق کشور طرح تقویت شیوه‌های مهارتی و ارتباطی اولیا با دانش‌آموزان دختر جهت سه گروه از مخاطبان؛ دانش‌آموزان دختر‌، والدین و مربیان مدارس در کشور برگزار شد. طرح بهبود وضعیت آموزشی- بهداشتی دانش‌آموزان دختر مناطق محروم کشور نیز از دیگر برنامه‌ها بود که در راستای ارتقای سطح پیشگیری در نظام سلامت زنان در ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی در دوره‌های مختلف عمر اجرا شد.

اجرای طرح افزایش پوشش تحصیلی دختران بازمانده از تحصیل در ۱۰ استان
احمدی‌دستجردی در مورد طرح آسیب‌شناسی روانی- اجتماعی دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه گفت: طرح مذکور به‌منظور شناسایی آسیب‌ها و تعیین امکانات مورد نیاز جهت ارایه خدمات راهنمایی و مشاوره‌ای به دانش‌آموزان دختر در سراسر کشور اجرا شد. علاوه بر آن طرح افزایش پوشش تحصیلی دختران بازمانده از تحصیل با هدف ارتقای کمی و کیفی شاخص‌های دسترسی به‌ویژه دختران در سطح مناطق محروم ۱۰ استان اجرا شد. از دیگر طرح‌ها می‌توان به آموزش مهارت‌های زندگی به دختران دانش‌آموز کم‌توان ذهنی در دوره ابتدایی اشاره کرد که در راستای گسترش، تعمیم و ارتقای آگاهی‌ها و توانمندی‌های جامعه به اجرا درآمد.

مدیرکل امور بانوان وزارت آموزش و پرورش به برگزاری یادمان دانش‌آموز شهیده محبوبه دانش اشاره کرد و افزود: در راستای زنده نگاه‌داشتن یاد و خاطره شهیده‌های دفاع مقدس و ارج‌نهادن به مقام و جایگاه آنان، این همایش برگزار و تندیس شهیده در میدان شهدای شهر تهران نصب شد. تألیف وچاپ کتاب زندگینامه محبوبه دانش و همایش زنان حماسه‌ساز خرمشهر نیز از دیگر اقدامات سال ۹۴ بود. همچنین یادمان شهیده‌های دانش‌آموز شهناز محمدی‌زاده و معلم جهادی شهناز حاجی‌شاه در شهر خرمشهر برگزار و تندیس شهیده‌ها در میدان معلم شهر خرمشهر نصب شد. فراخوان مقاله یاس مهربانی ویژه کلیه همکاران زن و مرد سراسر کشور و ارسال حدود ۱۷۰۰ مقاله به دبیرخانه و تجلیل از برگزیدگان فراخوان مقاله در ایام ولادت حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها و برگزاری هفته گرامیداشت ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها مقام زن و روز مادر نیز بخش دیگری از اقدامات بوده است.

او درباره اقدامات تخصصی‌تر دفتر امور بانوان وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: نشست‌های علمی – تخصصی در راستای دانش‌افزایی و توانمندسازی زنان فرهنگی شاغل در حوزه ستاد، ویژه مشاوران امور زنان، معاونت‌ها و سازمان‌های ستادی آموزش و پرورش برگزار کردیم. همچنین در راستای ارتقای دانش، تخصص و مهارت کارشناس مسئول امور زنان استان‌ها و ایجاد نگاه اصولی و اعتدالی در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های مربوط به زنان فرهنگی و دختران دانش‌آموز و همچنین نتیجه‌گیری مطلوب و بهینه از فعالیت‌ها، دوره آموزش ضمن خدمت ویژه مخاطبان، برپا شد.

احمدی‌دستجردی درباره نتایج این اقدامات بیان کرد: دفتر امور زنان در سال ۹۴ با اجرای برنامه‌های فوق با مشارکت سایر بخش‌های درون و برون‌سازمانی و در راستای توانمندسازی و بهبود وضعیت زنان فرهنگی و دختران دانش‌آموز، تعداد زیادی از آن‌ها را تحت پوشش قرار داده است.

برنامه‌هایی برای سال ۹۵
مدیرکل امور بانوان وزارت آموزش و پرورش برنامه‌های پیش روی این دفتر را برای سال ۹۵ این‌گونه تشریح کرد: بهبود وضعیت تحصیلی، آموزشی و بهداشتی دانش‌آموزان دختر مناطق محروم کشور، تقویت شیوه‌های مهارتی- ارتباطی اولیا با دختران دانش‌آموز، دانش‌افزایی و توانمندسازی زنان فرهنگی سرپرست خانوار، آموزش حقوق و تکالیف به دانش‌آموزان دختر ویژه اولیا، مربیان و دانش‌آموزان دختر، برگزاری میزگرد تخصصی و نشست‌های علمی با موضوعات مرتبط با حوزه زنان، تدوین برنامه جامع توانمندسازی وارتقای جایگاه زنان فرهنگی در آموزش و پرورش و تدوین برنامه جامع بهبود وضعیت دختران در آموزش و پرورش برنامه‌هایی است که در سال ۹۵ آن‌ها را عملیاتی خواهیم کرد.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده