آمار سخنگوی وزارت بهداشت از وضعیت سزارین در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به انجام یک میلیون و ۱۴۳ هزار زایمان طبیعی رایگان از آغاز اجرای برنامه تحول سلامت در کشور، گفت: خوشبختانه توانستیم میزان رقم مطلق سزارین در کشور را ۷ درصد کاهش دهیم.

0

به گزارش به دخت به نقل از تسنیم، ایرج حریرچی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به مناسبت هفته دولت با اشاره به تعمیر و تجهیز یک هزار و ۸۸۵ مرکز بهداشتی و درمانی مجری پزشک خانواده و تجهیز ۳۰ هزار و ۳۶ مرکز بهداشتی و درمانی، اظهار داشت: در راستای برنامه تحول سلامت توانستیم ۲۰۴۷ محل زیست پزشکان شاغل در روستا را تعمیر و تجهیز کنیم.


سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اشاره به راه اندازی ۱۸ هزار خانه بهداشت برای ۲۱ میلیون روستایی در کشور، اظهار داشت: به ازای هر ۱۰۰۰ نفر یک خانه بهداشت موجود است و ۳۸۳۰ مرکز مجری پزشک خانواده روستایی وجود دارد.
حریرچی با بیان اینکه در مناطق روستایی ۴۰۹۵ داروخانه راه اندازی شده است، اظهار داشت: از این تعداد ۱۲۸۵ داروخانه دولتی و ۲۸۱۰ داروخانه از طریق خرید خدمت از بخش غیر دولتی و خصوصی راه اندازی شده است.
معاون کل وزارت بهداشت تعداد آزمایشگاه‌های موجود را ۲۷۰۹ واحد بیان کرد و افزود: ۸۵۶ واحد نمونه گیری داریم و ۱۸۵۳ واحد آزمایشگاه فعال در محل موجود است.
وی با اشاره به اسکان ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در حاشیه شهرها، گفت: این تعداد ۲۵ درصد جمعیت شهرهای بزرگ را شامل می‌شود که متاسفانه تا قبل از اجرای برنامه تحول سلامت خدمات درمانی و بهداشتی خوبی دریافت نمی‌کردند.
حریرچی با بیان اینکه به ازای هر ۱۲ هزار و ۵۰۰ یک پایگاه سلامت موجود است، افزود: در پایگاه‌های سلامت به ازای هر۲۰۰۰ نفر یک کارشناس مراقب سلامت وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه پایگاه‌های سلامت به دو صورت برای مراکز بهداشتی و درمانی فعالیت دارند، افزود: ۴۰۶ پایگاه سلامت ضمیمه راه اندازی شده و ۹۲۷ پایگاه ضمیمه را تبدیل کردیم و ۱۶۱۹ پایگاه غیر ضمیمه یا مستقل راه اندازی شده است و ۷۱۲ از امکانات موجود خود را تبدیل به پایگاه سلامت کرده ایم و برای ۱۰ میلیون نفر ۳۶۶۴ پایگاه فعال داریم.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در مراکز جامع سلامت که برای ۲۵ هزار تا ۵۰ هزار نفر راه اندازی شده است ۲ تا ۴ پزشک آماده ارائه خدمات درمانی هستند و کارشناس سلامت روان، تغذیه دندانپزشک، کارشناس آزمایشگاه و بهداشت محیط حضور دارند.
حریرچی افزود: در مجموع ۹۰۹ مرکز جامع سلامت راه اندازی شده و ۳۷۴ تا تبدیل شده و مجموعاً ۱۲۸۳ مرکز جامع سلامت موجود است و در پایگاه‌های سلامت و مراکز جامع سلامت ۹۴۷۶ مراقب سلامت، ۲۰۴۳ پزشک عمومی و خانواده و ۲۴۵ دندانپزشک آماده ارائه خدمات درمانی و بهداشتی هستند.
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه یکی از اقدامات مهم در دولت یازدهم را همکاری دولت، مجلس، وزارت رفاه با وزارت بهداشت بیان کرد و گفت: ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای بیمه ثبت نام کرده اند که ۹ میلیون و ۸۶۲ هزار و ۲۶۵ نفر دفترچه بیمه دریافت کرده اند.
قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه، با بیان اینکه ۱۶٫۵ میلیون بار بستری در بیمارستان دولتی حمایت مالی شده اند، افزود: تقریباً ۷۷٫۴ کل بستری‌های کشور بوده که از طرح تحول سلامت و حمایت مالی آن استفاده کرده اند.
وی با بیان اینکه ۳۹ هزار تخت بیمارستانی درقالب طرح تحول سلامت نوسازی شدند، افزود: ۶۴۴۰ واحد مطب در مراکز دولتی و ۱۹۰ پروژه ساخت کلینیک ویژه راه اندازی شده است.
معاون کل وزارت بهداشت افزود: ۷۷ هزار و ۷۸۴ قلم تجهیزات هتلینگ در بیمارستان‌های کشور توزیع شده و ۱۱ هزار و ۶۰ عدد تجهیزات سرمایه متوسط و سنگین برای بیمارستان‌های موجود و ۱۶ هزار و ۶۸۹ تجهیزات سرمایه ای سنگین و متوسط برای بیمارستان‌های جدید الحداث و ۹۰۰ تخت روانپزشکی و ۲۵۸۶ تخت مراقب ویژه راه اندازی شده است.
حریرچی ضمن اشاره به در دست احداث بودن ۲۱ هزار تخت بیمارستانی دیگر، افزود: از این تعداد ۱۰ هزار و ۲۳۶ تخت تکمیل شده است و امیدواریم مابقی را بتوانیم تابستان ۹۶ تحویل دهیم.
سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه در حال حاضر در استان‌هایی مثل سیستان و بلوچستان، جنوب استان کرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان پزشک حضور دارد، افزود: ۶ هزار و ۸۵۲ پزشک عمومی در روستاها، ۵ هزار و ۲۸۵ ماما، ۱۱۸۸ دندانپزشک و ۳۰ هزار بهورز در حال خدمت رسانی به مردم در روستاهای کشور هستند.
سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص اقلام دارویی گفت: میانگین اقلام کمبود دارو را از بالای ۲۵۰ به ۳۰ تا ۳۵ رساندیم و ارز بری دارویی را حدود ۳۵۰ میلیون دلار کاهش دادیم.
به گفته حریرچی، توانستیم واردات داروهای مشابه تولید داخل را حدود ۲۸۰ میلیون دلار کاهش دهیم.
وی با اشاره به صادرات ۵۰ میلیون دلاری تجهیزات پزشکی با استفاده از توان بخش خصوصی، گفت: خوشبختانه توانستیم به طور متوسط قیمت تجهیزات پزشکی را ۴۲ درصد کاهش دهیم.
حریرچی یکی از دستاوردهای ساختاری مهم دولت از سوی وزارت بهداشت را تشکیل معاونت امور اجتماعی وزارت بهداشت بیان کرد و گفت: حدود ۷۵ الی ۸۰ درصد عوامل بیماری‌ها مربوط به عوامل اجتماعی موثر بر سلامت است.
وی در پایان با بیان اینکه ۵۲ عامل اجتماعی موثر بر سلامت مثل فقر، بیکاری، اشتغال، مسکن، آلودگی هوا، استعمال دخانیات و اعتیاد وجود دارد، خاطرنشان کرد: معاونت امور اجتماعی یک مرحله از مرحله پیشگیری مرسوم در بهداشت فعلی نیز پیشرو است.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده