به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال افزود: در سال گذشته میانگین سن در اولین ازدواج برای آقایان ۲۷ سال و برای خانم ها ۲۳ سال بود.
وی در مورد ازدواج های دو ملیتی ثبت شده در سال گذشته نیز گفت : در سال گذشته ۷۹۹ مورد ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی و ۶۲۶ مورد نیز ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی ثبت شده است.
وی تصریح کرد : در سال گذشته در ازدواج های بار اول ۸۳ درصد مربوط به آقایان و ۸۴درصد نیز مختص به زنان بوده است و همچنین در ازدواج بار دوم نیز ۱۱درصد مربوط به آقایان و ۱۰درصد نیز مربوط به خانم ها بود.
سخنگوی سازمان ثبت احوال ادامه داد : از کل ازدواج های ثبت شده در سال گذشته ۹۳ درصد را ازدواج های بار اول به خود اختصاص داده است و همچنین ۷۴ درصد از زوجین دارای تحصیلات همسان هستد.
این مقام مسئول در ثبت احوال، ازدواج و طلاق را به عنوان مقوله های اجتماعی بخش عمده ای از آمارهای تولیدی ثبت احوال برشمرد.
ابوترابی تصریح کرد: گام بزرگی در توسعه دولت الکترونیک در حوزه ثبت ازدواج و طلاق و تولید آمارهای آن در سال ۹۵ صورت گرفته است که از مرداد امسال اعلامیه های کاغذی از چرخه ثبت اعلام ازدواج و طلاق حذف شد و این دو رویداد به صورت برخط به پایگاه اطلاعات جمعیت کشور منتقل می شود.
سخنگوی سازمان ثبت احوال تاکید کرد: براساس توصیه های بین المللی و اصول علمی ،مقایسه های مقادیر وقایع حیاتی در دو بازه مختلف بدون توجه به تغییرات ساختار سنی و دیگر مولفه های جمعیتی و نیز بدون توجه به تحولات اجتماعی ،فرهنگی از روایی کافی برخوردار نیست؛پس این قبیل مقایسه ها باید در بازه های سالانه یا چند ساله انجام شود.
وی ادامه داد: ۵۱ درصد جامعه ایران را مردان تشکیل می‌دهند که نیمی از آنان در سنین کمتر از ۳۰ سال قرار دارند و ۶۳ درصد آنان دارای همسر و پدران بالقوه ( جوانان) یا بالفعل ( متاهلین) هستند. بطور میانگین مردان ایرانی در کمتر از ۳۰ سال، ازدواج می کنند.
ابو ترابی گفت : در سال گذشته ۳۸ درصد ولادت‌های به ثبت رسیده مربوط به پدران ۳۰ تا ۳۵ ساله بوده است، این پدران بیشترین سهم را در کل به خود اختصاص داده‌اند.
وی افزود: همچنین ۹۱ درصد پدران، خود اقدام به ثبت ولادت و اخذ شناسنامه برای فرزندان خود کرده اند و بقیه این وظیفه را به مادر یا جد پدری واگذار کرده یا به دلیل عدم ثبت ازدواج به ناچار همراه با همسر خود در اداره ثبت احوال حاضر و نسبت به دریافت شناسنامه اقدام کرده‌اند.
سخنگوی سازمان ثبت احوال خاطر نشان کرد: ۳۶ درصد مردانی که در سال ۱۳۹۵ ازدواج کرده‌اند در گروه سنی ۲۹-۲۵ قرار داشته‌اند. سهم گروه سنی ۲۴-۲۰ ساله نیز ۲۹ درصد است.
وی اضافه کرد: اما شاخص مهم در این زمینه میانگین سن در اولین ازدواج است که در سال ۱۳۹۵ به ۲۷٫۴ سال رسید. این رقم در استان تهران و البرز بیش از ۲۹ سال است. به صورت میانگین مردان سیستان و بلوچستان در سن پایین‌تری نسبت به سایر نقاط کشور ازدواج می کنند که حدود ۲۵ سال است.
وی در مورد فاصله سنی بین زوجین نیز گفت : یکی از نکات جالب توجه، فاصله سنی بین زوجین در ازدواج های به ثبت رسیده در کشور است، در ازدواج های ثبت شده در سال ۱۳۹۵، به طور میانگین مردان ۵٫۳ سال از همسران خود بزرگتر بودند.

به گزارش به دخت ، ابو ترابی در مورد وضعیت هم سن گزینی در کشور نیزخاطر نشان کرد: ازدواج مردان و زنان هم سن در سال‌های اخیر رو به افزایش است و در سال ۱۳۹۵، ۱۲ درصد زوجین که اقدام به ثبت ازدواج کرده اند ،هم سن بوده‌اند.

/انتهای متن/