آماده ارتقاء مناسبات با سازمان همکاری اسلامی در حوزه زنان هستیم

0

به گزارش به دخت به نقل از فارس، مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده با مسئول امور زنان سازمان همکاری‌های اسلامی (OAC) دیدار و به بحث و تبادل نظر پرداخت.


فرشته فرهمندپور مشاور وزیر کشور در امور زنان در نشست خبری که با حضور فضیلت گرین مسئول امور زنان سازمان همکاری‌های اسلامی (OAC) برگزار شد، به تشریح اقدامات صورت گرفته در معاونت امور زنان و خانواده وزارت کشور پرداخت و اظهار داشت: این معاونت فعالیت‌های علمی، اجرایی، آموزشی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی را در حوزه زنان رصد، حمایت، هماهنگ و جهت‌دهی می‌کند.
وی ادامه داد: این معاونت همچنین تولیدکننده و مطرح کننده اطلاعات مربوط به زنان و خانواده می‌شود چرا که در برنامه‌ریزی‌ها نیازمند پژوهش هستیم.
فرهمندپور در ادامه سخنان خود سیاست‌گذاری‌ها را مبتنی بر یافته‌های علمی و دانش دانست و خاطرنشان کرد: ما معتقدیم سیاست‌گذاری‌ها باید مبتنی بر یافته‌های علمی و دانش باشد که این امر بر ۵ محور توانمندسازی، کار بر روی خانواده، ظرفیت‌سازی، رفاه سالمندان و رفاه جوانان استوار است.
مشاور وزیر کشور خاطرنشان کرد: ما در دفتر معاونت امور زنان آمادگی داریم برنامه‌ریزی‌های میان‌مدت و درازمدتی را برای اجرای همکاری‌های مشترک میان دو طرف برنامه‌ریزی کنیم.

وی با بیان اینکه مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران قدیمی‌ترین و باسابقه‌ترین مرکز در رابطه با پژوهش در امور زنان و خانواده است، تصریح کرد:‌ ما در این مرکز خدمات آموزشی و پژوهشی را در سطح مختلف برای زنان انجام می‌دهیم.
وی ادامه داد: در این خدمات ۳ محور بیش از همه در همکاری‌های دو طرف مدنظر است. اول آنکه ما نمونه‌هایی از انجام تحقیقات را به سفارش سازمان‌های مختلف و در همکاری با آنان داریم، از طرفی آمادگی داریم که بعد از این نیز به این همکاری‌ها ادامه دهیم و همچنین آمادگی برگزاری کارگاه‌های آموزشی را درباره مسائل مختلف زنان به سفارش و یا با همکاری سازمان‌هایی مانند (OAC) داریم.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده در ادامه سخنان خود یادآور شد:‌ ما در دو سال گذشته حداقل ۶ کارگاه برای مخاطبینی از کشورهای انگلیسی زبان، عرب‌زبان و روسی‌زبان برگزار کردیم و آمادگی داریم که این کارگاه‌ها را ادامه دهیم.
وی ادامه داد: رویکرد اصلی این کارگاه‌ها معارف دینی و انتقال الگوی آن بر روی زنان و خانواده است.
مشاور وزیر کشور به فعالیت‌های علمی در زمینه انتشار مجلات علمی و تحقیقاتی اشاره و تصریح کرد: ما در زمینه انتشار مجلات علمی در زمینه‌های زن و توسعه، زن و فرهنگ و هنر فعالیت‌هایی را انجام دادیم و امیدواریم بتوانیم همکاری‌هایی در این زمینه با سازمان‌هایی مانند OAC داشته باشیم چرا که همکاری‌های علمی در حوزه انتشار یافته‌های علمی در مجلات می‌تواند یکی از زمینه‌های جدی برای همکاری دو طرف باشد.

فرهمندپور تصریح کرد:‌ شبکه مراکز پژوهشی دانشگاهی حوزه مطالعات زنان و خانواده می‌تواند زمینه‌های خوبی را برای همکاری ایجاد کند چرا که دانشگاه الزهرا به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه دخترانه کشور در سال‌های اخیر پژوهشکده‌ای را در حوزه زنان تاسیس کرده است و از طرفی دانشگاه شهید بهشتی نیز اقدام مشابهی را در تاسیس پژوهشکده خانواده انجام داده که این امر می‌تواند به مطالعات و خدمات علمی در زمینه خانواده کمک کند.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده در ادامه سخنان خود تصریح کرد: مرکز مطالعات دانشگاه تهران، شهید بهشتی و الزهرا شبکه‌ای را به عنوان شبکه‌ای پژوهشی دانشگاهی در حوزه زنان راه‌اندازی کردند که امیدواریم بتوانند همکاری‌های گسترده‌ای را در حوزه زنان انجام دهند.

فرهمندپور با اشاره به فعالیت دفاتر امور زنان در استانداری‌های کشور تصریح کرد: ما مطالعاتی را در زمینه حقوق کودک انجام دادیم که برای ارائه گزارشی به کنوانسیون حقوق و کودک که به دفاتر خود در کشور اعلام کردیم تا گزارش‌هایی را از اقدامات‌شان در دو سال اخیر به ما ارائه دهند. تا بتوانیم در این کنوانسیون ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه وزارت کشور به شناسایی ظرفیت و توانمندی‌های NGOهای فعال در حوزه زنان و زنان و دختران فعال در NGOها شناسایی کرده است،‌ خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم تا اگر OAC تمایل داشته باشد همکاری‌های دو جانبه‌ای را در جهت استفاده از این ظرفیت‌ها انجام دهیم.

وی در ادامه سخنان خود به موضوعات حقوق بشر عدالت جنسیتی به جای برابری جنسیتی به عنوان دغدغه‌های مشترک دو طرف اشاره و خاطرنشان کرد: ما نیز نسبت به این امور دغدغه داریم و امیدواریم بتوانیم تفاهم‌نامه اولیه‌ای را بر اساس محور همکاری‌های خود در زمینه‌های مختلف ثبت کنیم و به نتیجه مشترک برسیم.
فرهمندپور خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم تا پیش‌نویس اولیه سند تفاهم‌نامه همکاری با سازمان همکاری اسلامی (OAC) را آماده کرده تا پس از آماده شدن این پیش‌نویس جلساتی را به منظور اجرایی کردن کارهای علمی در قالب نشست مشترک انجام دهیم که در این نشست نمایندگانی از دو طرف می‌توانند حضور داشته باشند.

وی به ایجاد دبیرخانه‌ای برای همکاری‌های مشترک باحضور نمایندگان از دو طرف اشاره و تصریح کرد: قدرت و امکانات وزارت کشور که از جمله مهتمرین وزارتخانه‌های کشور است، به عنوان نهاد اجرایی و ظرفیت علمی که دانشگاه تهران و شبکه پژوهشی دانشگاهی که به آن اشاره کردم دارند می‌توانند زمینه حرکت را برای همکاری‌های دو جانبه میان دو طرف فراهم کنند.

وی خاطرنشان کرد:‌وزارت کشور سابقه همکاری‌هایی با رؤسای ثبت‌احوال کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی داشته است که ما آمادگی داریم در شرایط مشابه این کنفرانس را با سازمان همکاری اسلامی برگزار کنیم.

فضیلت گرین نیز در ادامه این نشست به لزوم همکاری‌های مشترک اشاره و خاطرنشان کرد: ما هم دغدغه‌های شما را داریم و امیدواریم بتوانیم با یکدیگر همکاری داشته باشیم اما نقطه ضعف ما این است که بر تئوری‌ها تکیه کرده و آنها را اندازه‌گیری کرده و مطابق با جامعه‌ای که می‌خواهیم آن را پیاده می‌کنیم در حالی که ما باید بتوانیم دیدگاه‌های خودمان را در سطوح مختلف بیان کنیم.

وی ادامه داد: ما ارزش‌های خودمان راداریم و می‌توانیم مطابق آنها با چشم‌اندازی که در نظر داریم حرکت کنیم، سازمان همکاری اسلامی OAC همکاری‌های مختلفی را در زمینه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی انجام داده است که بر روی حوزه زنان و خانواده بیشتر تمرکز کرده است.

گرین با بیان اینکه نیازمند جمع‌آوری اطلاعات و تهیه دانشنامه تاریخی برای فعالیت‌های فرهنگی زنان هستیم،‌خاطرنشان کرد: این اقدام می‌تواند برای نسل‌های آینده مفید بوده تا بتواند از آن بهره‌مند شود.

وی در پایان سخنان خود به راه‌اندازی مرکزی برای همکاری‌های مشترک، امضای تفاهم‌نامه در زمینه‌های مختلف، تنظیم قطعنامه در مورد نقش زنان در برقراری صلح و امنیت و دعوت از پژوهشگران برای ارائه تحقیقات‌شان به سیاست‌گذاران اشاره و تصریح کرد. لازم به ذکر است در این دیدار دو طرف به بیان دیدگاه‌ها و پیشنهادات‌شان در حوزه زنان به بحث و گفت‌وگو پرداختند.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده